Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

מפל קטורת

מפל קטורת הוא אחד ממפלי המים המרהיבים ביותר בעולם. מפל זה ממוקם במדבר סיני במזרח מצרים ומשתרע על אורך 2.5 קילומטרים. המפל מורד מעלות רבות בין גירודי ההרים ומסתיים בפתיחה רחבה של מצוק הפולקטה.

תמונה של מפל קטורת בשפה העברית: טבע גועש ופועם במפל המרהיב הזה.
תמונה של מפל קטורת בשפה העברית: טבע גועש ופועם במפל המרהיב הזה.

אורח החיים במפל קטורת

מפל קטורת הוא ביתם של מגוון רחב של יצורים חיים, המותאמים לתנאי האיזור היבשתי והיבש. במפל ניתן למצוא צמחים, חיות, ובעיקר חרקים שונים המהווים את חלקי המאכל העיקריים של היצורים בסביבה.

רשימת מיני הצמחים הנמצאים במפל קטורת:

 • כוסמין הגודלי (Cupressus macrocarpa)
 • ברומית (Lavandula angustifolia)
 • רוזמרין (Rosmarinus officinalis)
 • סנפירית (Salvia officinalis)

רשימת מיני החיות הנמצאות במפל קטורת:

 • נמלים (Formicidae)
 • עטלפים (Chiroptera)
 • דגי נוי (Noemacheilus)
 • שפן מדברי (Gazella dorcas)

התמורות אקולוגיות במפל קטורת

המים במפל קטורת ממוקמים בגבול הצפון המזרחי של מדבר סיני, והם מקור חיוני של מזון ומים לצמחים ולחיות המתגוררות בסביבה. במהלך השנים, עקב השפעת גורמים אנושיים, התרחבת טווח המים במפל ויצרה תמורות אקולוגיות משמעותיות באזור.

לדוגמה, בעקבות ההתרחבות של המים במפל, התפתחו אזורים ירוקים של רחצה ופיקניק, שבהם מתיישבות עשרות אלפי תיירים מכל העולם במהלך השנה. זאת גרמה להתפשטות פעילות התיירות בסביבת המפל, והכניסה למסעדות, בתי המלון והחנויות המקומיות.

ניהול הסביבה במפל קטורת

מפל קטורת הוא מקום מוגן, ולכן יש מגבלות על המדרגות שניתן לעשות בו, הכניסה למקום בלבד בשעות הפעילות, אין לעקוב אחרי המפל, וכן אין לזרוק פסולת בסביבה. כל אלו הם חלק מהנהלים המונעים פגיעה בסביבה הטבעית של המפל.

תאריך מצב מזג האוויר מספר מבקרים
1 בינואר 2022 שמשי 500
15 במרץ 2022 גשום 150
30 ביוני 2022 שמשי 1000

מקורות מים במפל קטורת

מפל קטורת הוא בעצם תחנת דלק חשמלית, הפועלת בעזרת מים מתוך הנחל הגבולי הסמוך. המים מועברים לתחנה בעזרת צנרות ומועברים דרך תהליכי טיהור לפני שהם משמשים כדלק חשמלי.

מקורות המים העיקריים במפל קטורת:

 1. נחל הגבול
 2. מעיין תת-קרקעי
 3. מעיין צפוני
מפל קטורת הוא אתר טבעי מרשים הנמצא בדרום ישראל, באזור הרי אילת. המפל, הזורם לאורך נחל צפית, יוצר נוף מדברי קסום וייחודי. בחלק זה של המאמר נתמקד בתיאור מפורט של מפל קטורת עצמו. המפל מורכב משלוש קומות – הקומה העליונה היא הגבוהה והמרשימה ביותר, עם נפילה חופשית של מים בגובה כ-30 מטר אל בריכת מים עמוקה. המים זורמים בעוצמה ויוצרים תחושה של כוח ואנרגיה.

לאחר מכן ישנה ירידה נוספת של המים בשתי קומות – האמצעית והתחתונה. בקומה האמצעית המים יורדים במפלים קטנים יותר לאורך קירות סלע, ובקומה התחתונה הם ממשיכים לזרום בנחל צר ומפותל. סביב למפל מצויים בריכות טבעיות רדודות, שנוצרות מהתפשטות מי המפל. הבריכות מזמינות לשהייה ולשחייה, עם מים צלולים ונקיים. הצמחייה מסביב דלילה בשל תנאי המדבר הקשים, אך ניתן למצוא שיחי הרדוף הנחלים הייחודיים לנחלי האזור.

האזור שסביב המפל ובריכות המים מהווה בית גידול למינים שונים של בעלי חיים – בעיקר לעופות ויונקים קטנים. ניתן לצפות בצבי ישראלי, יעל נובי, שפני סלע ועוד. הצמחייה והמים הזמינים מהווים עבורם מקור מזון ומסתור חיוני בתנאי המדבר.

הנוף המרהיב ואווירת האופי הפראי של המקום הופכים את מפל קטורת לאחד האתרים המרשימים והמיוחדים ביותר ברחבי מדינת ישראל. הגישה אל המפל מתאפשרת באמצעות שביל הליכה קצר יחסית, המתחיל בחניון נחל צפית הסמוך. המסלול מתאים למטיילים מכל הגילאים.

תיאור היסטורי

מפל קטורת קרוי על שם "מקטרת הטבע" – צמח הקטורת שגדל בעבר בסביבות המפל. לצמח יש ריח עז והוא שימש בעבר לצרכים פולחניים שונים. כיום הקטורת נדיר באזור בשל ניצול יתר. על פי מקורות היסטוריים, האזור של נחל צפית ומפל קטורת שימש עוד מימי קדם כנתיב מסחר חשוב בין ערב לארץ ישראל. שיירות של סוחרים ונוסעים עברו דרך נתיב זה תוך שהם עוצרים למנוחה והתרעננות ליד המפל ובריכות המים.

בתקופה הביזנטית התגוררו נזירים במערות סביב המפל, כחלק ממנזר ששכן בנחל צפית. הנזירים נהגו ככל הנראה לעשות שימוש במי המפל ובצמחי המרפא של האזור לצרכים פולחניים. עדויות ארכאולוגיות להתיישבות זו ניתן עדיין לראות באתר בדמות מערות, מתקני אגירת מים ועוד.

במהלך המאה ה-20 התגלה האתר מחדש על ידי חוקרי ארץ ישראל ואנשי שמירת הטבע. מאז ועד היום מפל קטורת מהווה יעד טיולים וסיורים פופולרי למטיילים ותיירים מכל רחבי הארץ והעולם.

תיאור גאוגרפי וגאולוגי

מפל קטורת ממוקם כ-25 ק"מ דרומית לעיר אילת, בלב הרי אילת שבדרום ישראל. הוא נמצא בנחל צפית, הזורם ממזרח למערב ונשפך אל מפרץ אילת שבמפרץ עקבה בים סוף.

סלעי האזור שבו נמצא המפל הם בעיקר גרניט וצור. סלעים אלה נוצרו לפני מיליוני שנים כתוצאה מפעילות געשית, וכיום הם יוצרים את הנוף ההררי המרשים כל כך של הרי אילת. תהליכי בליה וסחיפה טבעיים עיצבו במשך השנים את הסלע ליצירת צורת המפל ובריכות המים כפי שהם מופיעים כיום.

האקלים באזור הוא צחיח למחצה, עם כמות משקעים נמוכה יחסית של כ-50 מ"מ בשנה. עם זאת, מי המפל זורמים לאורך כל השנה בזכות מקורות מים תת-קרקעיים הנובעים מבטן ההרים שממזרח לנחל. דבר זה יוצר מעיין כפול של מים מתוקים וזורמים בלב מדבר שומם.

מוצרים שקיבלו השראה ממפל קטורת

מפל קטורת קרמי בעיצוב דרקון

נוף מרהיב של מפל קטורת
נוף מרהיב של מפל קטורת

מסקנה

מפל קטורת הוא אחד מהאתרים המרהיבים ביותר בעולם ומציע חוויה טבעית ייחודית למבקרים. עם ניהול סביבתי יוזמתי ושמירה על יצורי החיים המקומיים, ניתן להבטיח שהמפל יישאר מקום מוגן ובריא לדורות הבאים.

מה היה לנו עד עכשיו?
מפל קטורת הוא שם המתואר למקום שבו מתרחשת התהליך של שריפת הקטורת, במטבח, במקדש או במקום אחר.
מפל קטורת משמש לשריפת קטורת, שמתרחשת על פחם גלוי או משטח אחר שמתחמם. קטורת מניחים על הפחם או המשטח החם והדהים שעולה ממנה ממלא את החלל.
קטורת משמשת לכמה מטרות, כולל כחלק מטקסים דתיים, לניחוח ולהרגעה. בנוסף, במקדש היוותה חלק מהקרבנות.